Cyfrowa Wyspa

Ocena demontażu Macbooka w wersji M1

by Mirosław Kutytowski
August 07,2021

Firma Apple wydała nową wersję MAC ARM z chipem M1. To porusza serca niezliczonych fanów Apple. Chętnie wymieniają swoje maszyny. Główne media głównego nurtu i liderzy opinii w Internecie publikują swoje wprowadzenie do prób i ewaluacji. W tym wydajność układu M1, ekologia oprogramowania MAC OS big sur itp. Dzisiaj zdemontujemy najnowszego 13-calowego Macbooka Pro z układem M1. Zobaczmy, co jest w środku tego potwora wydajności!

Po pierwsze: otworzyć dolną powrotem z przyssawką. Następnie szczyt jednej strony pokrywą z kawałkiem teardown. Wreszcie, należy wyciągnąć całą boczną D tablicę od dołu. Uwaga: ponieważ tablica Macbooka Pro jest przypięta, należy ją wyciągnąć od spodu.

W porównaniu z Intel MacBook Air, w lewym górnym rogu wentylatora M1 MacBook Air jest usuwany. To największa funkcja. Biorąc pod uwagę niski ciepło M1 chipa, więc nie trzeba przegrzaniem zmniejszenie częstotliwości w trakcie normalnego użytkowania. Ale wielordzeniowy test geekbench wykazał, że MacBook Air nie może działać z pełną wydajnością z powodu słabego rozpraszania ciepła. Układ M1 pokryty jest dużym radiatorem.

Oprócz nowej płyty głównej i radiatora, wewnętrzna konstrukcja MacBook Air jest niemal identyczny z poprzednimi produktami.

Ale konstrukcja bez wentylatorów jest nieco „surowa”. Ten schemat może wydłużyć chłodzenie MacBooka Air. Podczas używania będzie się nagrzewał, a trwałość i wydajność nie będą gwarantowane.

Jeśli chodzi o MacBooka Pro, wygląd niewiele się zmienił od poprzednich modeli. Oznacza to, że niektóre części mogą być używane wspólnie ze starszymi produktami. To znacznie obniża koszty utrzymania.

Przyjrzyjmy się najbardziej niepokojącemu wyglądowi chipa Apple M1. Wygląda na to, że pokrywa głowicy procesora została przecięta na pół. Po prawej stronie znajduje się „Ujednolicona pamięć” Apple. A12Z i A12X w iPadzie są obudowane w ten sam sposób. Powoduje to zmniejszenie opóźnienia pamięci, ale późniejsza wymiana jest niemożliwa. Użytkownikom, którzy chcą wybrać wersję z pamięcią o pojemności 8 GB, radzimy dwa razy pomyśleć przed zakupem. Pamięć to LPDDR4x i 4266 MHz firmy Hynix. M1 ma funkcje szyfrowania i bezpieczeństwa. Tak więc poprzedni układ T2 z serii MacBook został usunięty z nowego MacBooka.

A14 bionic procesory w Apple M1 SOC i iPhone 12 serii są homologiczne. Obaj mają cztery rdzenie o wysokiej wydajności, cztery energooszczędne rdzenie i 8-rdzeniowy procesor graficzny. Samo rozwinięty układ M1 procesor Apple wykorzystuje 5nM procedury wytwarzania. Wewnątrz zintegrowanych jest 16 miliardów tranzystorów. W porównaniu ze swoim poprzednikiem produkty z serii Mac z chipem M1 mają kilka zalet. Wydajność wzrosła 3,5-krotnie, wydajność GPU nawet 6-krotnie, a szybkość uczenia maszynowego nawet 15-krotnie.

Z tym samym projektem, co A12X na iPadzie pro, tym razem chip Apple M1 bezpośrednio integruje pamięć z chipem. Taka konstrukcja oznacza, że ​​użytkownik nie będzie w stanie samodzielnie zaktualizować i wymienić pamięci. Użytkownicy, którzy kupują Macbooki, powinni mieć dobre oczekiwania psychologiczne. Jeśli zaczną od zakupu małej pamięci, mogą to rozwiązać tylko poprzez zakup nowego MacBooka później.

  • Mirosław Kutytowski
  • August 07,2021

Leave a Reply